Βρίσκεστε εδώ / Ιεραρχία / Ιεραρχία του Θρόνου
Ιεραρχία του Θρόνου
Updated: 31/05/2016

ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

    ΣΕΒ.ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ

1. Ο Γέρων Αξώμης κ. Πέτρος                                       
    17.12.1972
                         

2.  Ο Γέρων Λεοντοπόλεως κ. Γαβριήλ

     4.11.2006


3. Ο Ναιρόμπι κ. Μακάριος                                                
    25.07.1992   

4. Ο Καμπάλας κ. Ιωνάς                                                 
    26.07.1992

5. Ο Ζιμπάμπουε και Αγκόλας κ. Σεραφείμ            
     28.09.1997

6.  Ο Νιγηρίας κ. Αλέξανδρος                                         
     24.11.1997

7. Ο Τριπόλεως κ. Θεοφύλακτος                                    
     26.11.1999         

8.Ο Καλής Ελπίδος κ. Σέργιος                                       
     27.11.1999

9. Ο Κυρήνης κ. Αθανάσιος                                          
      28.11.1999

10. Ο Καρθαγένης κ. Αλέξιος                                           
      29.11.1999

11. Ο Μουάνζας κ. Ιερώνυμος                                        
      11.12.1999

12. Ο Γουινέας κ. Γεώργιος                                        
      04.03.2001

13. Ο Ερμουπόλεως κ. Νικόλαος                                     
      18.03.2001

14. Ο Ειρηνουπόλεως κ. Δημήτριος                                   
      6.10.2002

15. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας κ. Δαμασκηνός                                           
      30.10.2004

16. Ο Μαδαγασκάρης κ. Ιγνάτιος
       14.11.2004

17. Ο Πτολεμαίδος κ.Εμμανουήλ

        14.11.2004

18. Ο Καμερούν κ. Γρηγόριος                                           
      25.11.2004

19. Ο Μέμφιδος κ. Νικόδημος

       12.11.2006

20. Ο Κατάνγκας κ.Μελέτιος

        25.11.2006

21. Ο Νειλουπόλεως κ. Γεννάδιος

        26.11.2004

22. Ο Ηλιουπόλεως κ. Θεόδωρος

        27.11.2004

23. Ο Νουβίας κ. Σάββας

        11.10.2009

24. Ο Πηλουσίου κ.Νήφων

        18.10.2009

25. Ο Ζάμπιας κ. Ιωάννης

         17.10.2010

26. Ο Κινσάσα κ.Νικηφόρος

         24.10.2010

27. Ο Άκκρας κ. Νάρκισσος

        1.12.2013


    ΕΠΑΡΧΙΟΥΧΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ

  

 
1. Ο Μπραζαβίλ και Γκαμπόν κ. Παντελεήμων

        2.12.2012

   2. Ο Μπουρούντι και Ρουάντας κ. Ιννοκέντιος

        6.12.2012

   3. Ο Μποτσουάνας κ.Βασίλειος

         30.11.20014

   4. Ο Μοζαμβίκης κ. Χρυσόστομος

         6.12.2014

   5. Ο Νιέρι και Όρους Κένυας κ. Νεόφυτος

         21.12.14

   6. Ο Κισούμου και Δυτικής Κένυας κ. Αθανάσιος

        6.12.2015

  

    ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ

1.  Ο Ναυκράτιδος κ.Μελέτιος
      5.12.2014
 

 

    ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΕΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ

 

1. Ο Θηβαίδος κ. Πορφύριος

     17.6.1990

2.  Ο Αντινόης κ. Παντελεήμων                                        
      30.11.1999

3.  Ο Διοσπόλεως κ.Προτέριος

       03.03.2001

4.  Ο Πενταπόλεως κ. Ιγνάτιος
      16.03.2003

5. Ο πρώην Ζάμπιας  κ. Ιωακείμ

       23.03.2003

6.   Ο Ελευσίνος κ. Ιερόθεος
       6.02.1977

Αρχείο Ειδήσεων
Βοηθήματα των χρηστών
Διαλέξτε τον χρωματισμό της αρεσκείας σας και δείτε το website!
36
Επισκέπτες Συνδεδεμένοι
Συναξαριστής / Εορτολόγιο
Σήμερα: 30/07/2007
Αποστόλων (Ο΄) Ανδρόνικου επισκόπου γενομένου Πανονίας, Επαινετού επισκόπου Καρθαγένης, Κρήσκεντος επισκόπου Καρχηδόνος, Σίλα επισκόπου Κορίνθου και Σιλουανού επισκόπου Θεσ/νίκης (1). Μάρτυρος Ιουλίττης, της εκ ...
.